Proste kwiatki z foamiranu

Proste kwiatki z foamiranu

Dzisiaj pokażę Wam jak zrobić proste kwiatki z pianki foamiran, nadające się do opasek, spinek, kartek okolicznościowych i wielu innych małych form. Kwiaty nie są duże, ja użyłam gotowych płatków wielkości 4 cm. Dokładnie zestaw IV 4 cm

Potrzebne nam będą:

  • gotowe płatki
  • dłutko kulkowe lub inny przedmiot o podobnym kształcie. Ja do modelowania i sklejania małych kwiatów używam dłutka S.
  • chusteczki nawilżane
  • opcjonalnie pastele lub inne media do kolorowania jeżeli chcemy by nasze kwiaty były kolorowe
  • gąbka do mycia naczyń, świetnie sprawdzą się tu także gąbeczki do makijażu
  • żelazko rozgrzane mniej więcej na połowę możliwości
  • pistolet i klej na gorąco

Krok 1. Kolorowanie (jeżeli Twoje kwiaty nie mają być kolorowe, przejdź do kroku 2)

Na podkładce może być z kartki papieru, kawałek pleksi, koszulka na dokumenty itp. Łatwiej wyczyścić/zmienić kartkę lub podkładkę niż wycierać pastele ze stołu :D. Warianty są 2. Jeżeli używamy pasteli suchych jak ja to mokrą chusteczkę zawijamy na palcu i pocieramy pastelę lub bierzemy do ręki i pocieramy.

Może się zdarzyć, że kolor na chusteczce będzie zbyt intensywny. Wtedy pocieramy chusteczkę o grzebiet dłoni wyrównując na niej kolor.

Jeżeli używamy pasteli olejnych, które wody nie lubią, używamy gąbeczki, filcu i malujemy po nich pastelą. Natępnie nakładamy kolor na nasze płatki.

Nie zapominamy o brzegach, je także trzeba wymalować. Pamietaj kwiaty są przestrzenne więc pomalowane muszą być z obu stron, każdą będzie widać po złożeniu kwiatka.

Krok 2. Modelowanie

Do żelazka przykładamy cały płatek. Przytrzymujemy, czekamy 2-3 sekundy aż zacznie się “wybrzuszać” i pozwalamy mu odpaść od żelazka. Jeżeli boicie się o swoje palce przytrzymać płatek przy zelazku możecie za pomocą dłutka. Nic mu się nie stanie, kulka drewniana bardzo dobrze znosi podgrzewanie.

Następnie skręcamy go pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym ruchem jakbyśmy chcieli strzelić palcami.

Tak postępujemy ze wszystki warstwami kwiatka lub z wszystkimi przygotowanymi płatkami, z których chcemy stworzyć kwiaty. Ja wybrałam, że mój kwiatek będzie mieć 3 warstwy. Najlepiej składać kwiaty w minimum 2 warstwy.

wszystkie wymodelowane płatki, gotowe do złożenia

Krok 3. Składanie

Zanim zacznę składać lubię jeszcze płatki domodelować dłutkiem na gąbce. Wygląda to tak, że biorę gotowy wymodelowany płatek odwracam go odwrotną stroną i wbijam w środek płatka dłutko. W ten sposób płatki podnoszą się do góry, nabierając ładnego kształtu. Postępuję tak z każdym płatkiem.

Sklejanie, pierwszą warstwę kładkę na gąbeczkę, na środek kropla kleju. Następnie szybko przykładam drugą warstwę, starając się ustawić płatki w kontrę (czyli naprzemiennie, by nie nachodziły na siebie).

Następnie znów warstwa kleju tym razem odrobinę większa, chcę wykorzystać ciepło kleju do modelowania płatków. Jak wiadomo pianka reaguje na ciepło więc wykorzystując gorący klej możemy jeszcze nadać jej dodatkowo kształtu “do góry”. Na to przychodzi trzecia warstwa, którą dosyć mocno wbijam w gąbkę, żeby płatki uniosły się.

Gotowy kwiatek mniej więcej wygląda tak:

Nie zrażajcie się jeżeli wasze kwiaty wyglądają inaczej. Każdy ma swój styl skręcania, czasem mocniej czasem słabiej. Trzeba po prostu dużo ćwiczyć i mieć z tego zabawę. Trenujcie, próbujcie. Moje techniki modelowania płatków pokażę następnym razem. W tak przygotowany płatek możemy zamontować dowolne pręciki, koraliki, perełki czy jakiekolwiek inne środeczki. Jest w czym wybierać w naszym sklepie.

Mam nadzieję, że pomogłam w odkryciu jak fajne jest tworzenie kwiatów. Bawcie się dobrze 🙂

One thought on “Proste kwiatki z foamiranu

  1. Dziękuję za przejrzysty kurs. Już kilka razy się zrazilam, nigdy nie wyszły mi ładne kwiaty 🙁 nie poddaje się i próbuje dalej! Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *