Od czego zacząć..

Od czego zacząć..

Myślę, że każdy kto spotkał się z pianką do tworzenia kwiatów czy jedwabną czy irańską miał przeczucie, że to trudne, skomplikowane i wymaga dużo umiejętności. A jednak nic bardziej mylnego. Owszem ta technika wymaga cierpliwości, ale trudna i skomplikowana nie jest. Do tego by zacząć wystarczą palce, żelazko, dłutko lub coś z okrągłą końcówką i oczywiścia pianka. Jeżeli wybierzemy piankę jedwabną, to żelazko w sumie nie jest nam potrzebne.

Najpierw wyjaśnijmy co jest czym:

  • pianka foamiran: jest to pianka, pochodzenia irańskiego. Wycinamy z niej kształty nożyczkami, dziurkaczami (dziurkacz wymaga podłożenia na wierzch kartki papieru, tak by ostrze uderzyło najpierw w papier potem w piankę, dzięki temu zachowa on dłuższą żywotność, a my będziemy mieć pięknie wycięty kształt), wykrojnikami przez maszynkę Bigshot, Pressboss itd. Można ją dowolnie kolorować pastelami suchymi, olejnymi, tuszami, mgiełkami i innymi mediami, nawet sprawdzą się cienie do powiek. Najlepiej się z nią pracuje po uprzednim podgrzaniu (na żelazku, nad płomieniem świecy, zapalniczki lub przykładając do innego źródła ciepła) nie jest to wymagane, nasza pianka jest cieńka grubość to około 0.6 mm więc można bez problemów ją skręcić i wymodelować od razu w palcach. Jednak podgrzanie gwarantuje utrzymanie skrętu i kształtu naszych płatków. Sklejanie klejem na ciepło, kropelką lub klejem florystycznym. Odradzam sklejanie magikiem lub innym tego typu klejem, gdyż są to kleje wodne, a pianka jest generalnie wodoodporna więc mija sporo czasu niż woda odparuje z kleju i sklei płatki. Kwiaty z pianki foamiran można wykorzystywać wszędzie, na kartkach, w bukietach, w projektach mixmediowych. Nie ma znaczenia czy użyjemy jej w dekoracjach na zewnątrz gdzie będą narażone na różne warunki atmosferyczne, czy wewnątrz. Pianka jest bardzo odporna na wiatr, deszcz i inne warunki atmosferyczne, jedynie czego nie lubi to temperatury i wtedy potrafi się odkształcić.
  • pianka jedwabna – pianka chińska, delikatna, zwiewna. Bardzo łatwa i przyjemna w obróbce, nie wymaga obróbki cieplnej. Moim zdaniem lepsza do wykorzystania w tworzeniu realistycznych kwiatów. Podobnie jak piankę irańską możemy ją kolorować wszelkimi mediami, wycinamy nożyczkami lub wykrojnikami. Z dziurkaczami bywa różnie, jej struktura nie zawsze daje efekty. Grubość arkusza to 0.8 mm jednak bardzo łatwo można ją zrobić cieńszą przez modelowanie, dlatego nie polecam używać dużo siły. Moim zdaniem do projektów zewnętrznych pianka jest za delikatna i mało odporna na warunki atmosferyczne typu wiatr, ulewny deszcz.

Pianka jest naszym podstawowym materiałem, który jest nam potrzebny do tworzenia kwiatów. Jeżeli nie czujemy się na siłach samemu wycinać kwiatów lub też nie posiadamy wykrojników, dziurkaczy itp, można skorzystać z naszych gotowych zestawów kwiatów. Przygotowujemy je w różnych wzorach i kolorach znajdziecie je w dziale: zestawy płatków i listków

kwiatki wykonane z zestawu płatki I 4 cm

Przydatne będą także gąbka do mycia naczyń, wspomniane żelazko i dłutko kulkowe  oraz pręciki, którymi wykończymy kwiaty.

Teraz wystarczy do rozgrzanego żelazka przyłożyć płatek, wymodelować. Składamy w 2 lub 3 warstwy po kolei sklejając je na gąbce dociskając dłutkiem. Ostatnim etapem są pręciki, dowolne według własnej inwencji.

W najbliższych dniach opublikujemy zdjęciowe szkolenie jak wykonać proste kwiaty z pianki foamiran.

One thought on “Od czego zacząć..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *